Siatka Bagua to bzdura.

Siatka bagua została wymyślona przez bardzo kreatywnego pana tytułowanego Grandmaster Profesor Lin Yun głównie dla Amerykanów. I tak przez wiele lat (a nawet do tej pory) wielu tak zwanych "ekspertów" nakładało na plan domu siatkę bagua względem drzwi wejściowych i rozmieszczało odpowiednie kolory, wstążki, flety, smoki i inne cuda wianki w korespondujących obszarach siatki.

Od razu przyznam się bez bicia, że zanim poznałam tajniki klasycznego feng shui zdarzyło mi się uporządkować dom wg wzoru na siatce. Tak naprawdę w tamtym czasie tradycyjne feng shui nie było jeszcze zbyt dostępne i każdy, kto był zainteresowany tematem w jakiś sposób, otarł się o wersję zafałszowaną.

Lin Yun stworzył tzw. feng shui intuicyjne i zarazem kółko wzajemnej adoracji znane pod nazwą Sekta Czarnych Czapek. Nie będę tutaj przytaczała kolejnych kącików i ich rzekomego przeznaczenia głównie z tego względu, iż nie jest to prawdziwe, tradycyjne feng shui, a poza tym, w sieci jest mnóstwo artykułów na ten temat.

Założenie jest takie, jak w tradycyjnym feng shui, że odpowiedni obszar w domu jest odpowiedzialny za jakieś sfery życia. Ale na tym podobieństwa się kończą. Technika nakładania siatki bagua i twierdzenie, że każdy dom jest taki sam, to już pobożne życzenia twórcy teorii. Prostota tego systemu spowodowała, że bardzo szybko zyskał on grono wiernych fanów. Niestety jest jeden duży szkopuł.

To nie działa.

Ściślej mówiąc nie działa, jeśli nie wierzymy, że zadziała. Kiedy uwierzymy, to podług przysłowia „wiara przenosi góry”. Gdy się nam wiara załamie, to efekty pseudo feng shui również pójdą w diabły. Sam twórca tej teorii, być może na początku sądząc, że został oświecony, pod koniec życia przyznał, że jest to li tylko jego wymysł i niestety, co ważniejsze- nieskuteczny. Być może chciał dobrze, a nie wyszło. Chwała mu, za przyznanie się do błędu.

Na koniec jednak dodam, że nie ma tego złego …

Mimo całego nieporozumienia, sprzeczności i niejasności związanych z teoriami Sekty Czarnych Czapek (Black Hat Feng Shui) działania Lin Yun’a przyczyniły się mocno do spopularyzowania feng shui w świecie zachodnim. Dziś już wiele osób zainteresowanych tematem może dotrzeć do prawdziwych mistrzów, którzy szerzą jego wersję klasyczną- skomplikowaną, ale za to skuteczną.

Podziel się


Zobacz również