8 banalnych kroków, które sprawią, że Twoje dziecko zacznie się uczyć.


Jeśli Twoje dziecko nie chce się uczyć...

to niekoniecznie oznacza, że poszło do kolejki po lody wtedy, kiedy w innej rozdawali pilność. Przyczyna może być bardzo błaha – złe położenie biurka. W feng shui biurko jest jednym z najistotniejszych mebli, spędzamy przy nim sporą część naszego życia, dlatego warto wiedzieć jak je korzystnie ustawić.


palecNaczelna zasada - dziecko nigdy nie powinno siedzieć tyłem do drzwi. To utrudnia koncentrację i powoduje zbędną nerwowość. Drzwi za naszymi plecami powodują ciągłą chęć odwracania się i sprawdzania, co się dzieje. Mówiąc wprost – czujemy zagrożenie, chociaż niekoniecznie zdajemy sobie z tego sprawę.

palecDobrze by za plecami dziecka podczas nauki była ściana. Powiedzenie „mieć plecy” nie wzięło się znikąd, to nic innego jak mieć wsparcie. Zadbaj o nie.

palecNajlepsze położenie biurka to takie, z którego uczący się może bez problemu zobaczyć drzwi. Podświadome poczucie bezpieczeństwa pozwala utrzymać uwagę na nauce, a na nie na napięciu spowodowanym tym, że ktoś może, bez naszej wiedzy, wejść do pokoju.

palecWarto powalczyć o dostęp do naturalnego światła. Jeśli jest taka możliwość, to dla praworęcznego dziecka dobrze by okno było po lewej stronie, dla leworęcznego – po prawej.

palecSpróbuj nakłonić pociechę do robienia porządku. W chaosie gorzej się myśli, wbrew różnym, dziwnym teoriom.

palecZainwestuj w wygodne krzesło z podłokietnikami. Taki fotel jest stabilniejszy i powoduje, że chętniej się w nim siedzi. Daje nam poczucie pewnego rodzaju ochrony, a także pozwala odpocząć rękom.

I na koniec coś, co nie jest związane z feng shui, ale mnie osobiście pomagało przez wiele lat nauki:

palecWłącz muzykę. Ale nie jakąkolwiek, musi to być muzyka barokowa. Badania dowiodły, że jej rytm obniża ciśnienie krwi oraz spowalnia uderzenia serca. To wszystko sprzyja relaksowi i jednocześnie zapamiętywaniu. Oczywiście nie przesadzamy z głośnością i nie umuzykalniamy sąsiadów.

palecJeśli Twoja pociecha ma wyjątkowe problemy ze skupieniem się, popracujcie razem z mandalą. Możecie ją narysować wspólnie bądź wydrukować gotową z internetu. Jak pracować z mandalą? Przyjmijcie wygodną pozycję na krześle i umieśćcie mandalę (np. na ścianie) tak, by była na wysokości wzroku. Wpatrujcie się w jej środek przez minimum 5 minut. Możesz powiesić dwie mandale obok siebie i relaksować się wspólnie z dzieckiem. Taka medytacja bardzo pomaga w osiągnięciu stanu potrzebnego do efektywnej nauki, ale również w innych codziennych czynnościach.

Podziel się


Zobacz również